wtorek, 17 stycznia 2012

Nowy gatunek kompozytu do celów medycznych

Serwis Polskiej Agencji Prasowej podał ciekawą informację. Mianowicie w Lublinie wystartowały prace nad zastosowaniem u ludzi specjalnego kompozytu, który może zastąpić ubytki kostne. Materiał opracowany został przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Początkowe badania obejmują 25 pacjentów. Wynaleziony kompozyt wszczepiony jest już osobom, którym chirurgicznie usunięto torbiele przy szczęce, a powstały w tym miejscu ubytek uzupełniono kompozytem. O tym, czy kompozyt jest bezpieczny, można będzie mówić ewentualnie po około dwóch latach. Jeśli rozpoczęty eksperyment się uda, to można będzie rozpocząć badania kliniczne w kilku ośrodkach w Polsce. To znów potrwa kilka lat. Chociaż sporo materiałów kościozastępczych jest dostępnych na rynku, to wynaleziony kompozyt wyróżnia to, że jest bardzo plastyczny, daje się łatwo implantować, a chirurgowi łatwo dopasować go do kształtu ubytku kostnego.

Kompozyt powstaje na bazie granulatu hydroksyapatytowego. Hydroksyapatyt to minerał będący składnikiem różnych szkieletów np. korali, kości ludzkich lub zwierzęcych.

Będący związkiem nieorganicznym hydroksyapatyt badacze połączyli z organicznym polimerem cukrowym. Kompozyt ma strukturę podobną do kości; w stanie suchym jest twardy, a po nasączeniu staje się miękki i plastyczny. Po wszczepieniu implantu materiał organiczny - polimer cukru - jest rozkładany w organizmie, a w to miejsce zasiedlają się komórki kostne (osteoblasty). Badania wykazały, że materiał nie jest toksyczny, nie ma też właściwości alergizujących.

Poszukiwania substancji, która dałaby możliwość modyfikacji hydrosksyapatytu i uplastycznienia materiału naukowcy prowadzili przez około 10 lat. Wytworzenie kompozytu zajęło im dwa lata. Opracowany przez nich materiał został już objęty ochroną patentową w Polsce, trwają starania, aby objąć go patentem europejskim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz